Airport

“Ми не запитуємо, що таке повітря, не витрачаємо часу на обговорення, суперечки, думки про нього. Якщо тільки не опинимося в набитому людьми приміщенні, де важко дихати.”  Зігмунт Бауман

Аеропорт — місце, що має суперечливі ознаки: воно водночас надихаюче та дратівливо бюрократичне. За британським соціологом Зігмунтом Бауманом, аеропорт належить до категорії “немісця” — публічного простору, тимчасові мешканці якого постійно змінюються. Цей простір соціальний, але спілкування у таких “немісцях” дуже поверхове та зводиться до простої інструкції. Іноді мистецтво так само наближається до інструктивних схем, коли художник обирає дотримуватися інституціональних норм та актуальних тем. Мистецтво часто формалізується, створюючи собі порядок, правила та рекомендації, що суперечить його початковій функції.

Проте водночас мистецтво — це територія свободи та постійний пошук можливостей розширення своїх кордонів. Воно не може еволюціонувати, функціонуючи згідно з інструкцією тривалий час та, як і навколишня дійсність, постійно прагне змін, рятуючи світ від заціпенілості. Сучасні художники досягли певної розкутості та тепер вільні використовувати будь-які медіа для втілення своєї ідеї, не обмежуючи себе рамками картини чи лише матеріальним об’єктом.

Цього літа у візуальній програмі Міжнародного фестивалю актуального мистецтва PORTO FRANKO 2018 будуть представлені роботи в різних медіа 9 художників з трьох країн. Серед них тотальна медіа-інсталяція Аліни Клейтман (Київ), проект Саші Курмаза (Київ), скульптурна робота в публічному просторі Жанни Кадирової (Київ), перформанс Володимира Топія (Львів), медіа-інсталяція Сергія Петлюка (Львів), поєднання реді-мейду та живопису Юрія Боринця (Івано-Франківськ), інтервенція в публічний простір Володимира Кузнецова (Київ), інсталяція художника ОХ (Париж) та поєднання різних медіа в роботі художника Brian Fernandes-Halloran (Нью-Йорк). Ми пропонуємо помислити про свободу мистецтва, свободу переміщення, свободу думок, інтерпретації та свободу в цілому.

То чи не важко нам дихати?